کد خبر : 6849

عمر مختار

بعضی از شخصیت‌های تاریخی به‌واسطه فیلم‌های شاخصی که درباره‌شان ساخته شده، در ذهن مردم دنیا ماندگار شده‌اند. «عمر مختار» را می‌توان در این دسته قرار داد.

پیام نو| بعضی از شخصیت‌های تاریخی به‌واسطه فیلم‌های شاخصی که درباره‌شان ساخته شده، در ذهن مردم دنیا ماندگار شده‌اند. «عمر مختار» را می‌توان در این دسته قرار داد.

سال 1981، فیلمی به نام «شیر صحرا» به کارگردانی «مصطفی عقاد» اکران شد؛ اثری تحسین شده که البته بیشتر به نام شخصیت اصلی فیلم یعنی «عمر مختار» شهرت دارد. «آنتونی کوئین» این بار در نقش رهبر مبارزان لیبیایی فرو رفت.

عمر مختار سال 1858 میلادی در دهکده کوچکی نزدیک به شهر بندری «طُبرُق» در شمال شرق لیبی به دنیا آمد. او رهبری مبارزان لیبی در مقابل ایتالیایی‌ها را بر عهده گرفت و بیش از 20 سال در مقابل استعمارگران، مقاومت کرد.

در جوانی به‌دلیل پاسخ به سؤالات شرعی و رفتار سرشار از مهر و محبتش، محبوبیت زیادی بین مردم به دست آورد.

شاید اگر چکمه‌پوش‌های ایتالیایی، پا به سرزمینش نمی‌گذاشتند و مملکتش را به توپ نمی‌بستند، در گوشه‌ای از مدرسه می‌نشست و عمرش را صرف آموزش به کودکان و نوجوانان می‌کرد، اما بعد از حمله ایتالیایی‌ها، فتوای جهاد صادر کرد.

شیخ محبوب مردم، سوار بر اسب یا شتر، اسلحه به دست می‌گرفت و پیش می‌رفت؛ تصویری الهام‌بخش برای ادامه مبارزه.

سال 1911، ایتالیا خطاب به عثمانی‌ها، اعلان جنگ کرد. عمر مختار، اردوگاه نظامی مخصوصی تأسیس کرد و به ارتش عثمانی ملحق شد.

وقتی «طرابلس»، پایتخت لیبی به دست ایتالیایی‌ها سقوط کرد، عمر مختار، فرمانده مبارزان بَرقه، روی به جنگ‌های چریکی آورد. بیش از دو دهه با چند صد مَرد به ایتالیایی‌ها حمله می‌کرد و ضربات مهلکی به آنها می‌زد.

سرانجام مختار در سفری زیارتی، اسیر شد. سال 1931 میلادی در دادگاه، محاکمه شد. پیرمرد مبارز در 73 سالگی نیز با صلابت صحبت می‌کرد، اما محکوم به اعدام بود. حکم، اجرا شد و 20 هزار نفر، بالای دار رفتن فرمانده محبوب‌شان را تماشا کردند.

16 سپتامبر مصادف با 26 شهریور، هشتاد و نهمین سالمرگ یکی از بزرگترین مبارزان تاریخ است.

 

 

ارسال نظر