کد خبر : 6948

محمدرضا شجریان

تمامِ ایران دست به دعا برداشتند تا فرشته‌ی مرگ، دیرتر به سراغ نغمه‌خوانِ آزادی بیاید.

پیام نو| پانزدهم آذرماه سال 1345 آوازی از رادیو ایران پخش شد که هیچ‌کس صاحب صدا را نمی‌شناخت. نامش سیاوش بیدَکانی بود. بعدها معلوم شد نام مستعار بوده، چون پدرش دوست نداشته پسرش، پا در مسیر آوازخوانی بگذارد.

البته بعدها اجازه داد از اسمِ اصلی‌اش استفاده کند؛ محمدرضا شجریان.

در نخستین روز از فصل پاییز سال 1319 در مشهد به دنیا آمد. از کودکی، استعداد بی‌نظیرش را بروز داد و نزد پدرش، قرائت قرآن را فرا گرفت.

26 ساله بود که همراه با همسر و دو دخترش؛ فرزانه و افسانه به تهران آمد تا در رادیو تست بدهد. معلم جوانِ یکی از مدارس مشهد، با هزاران امید راهی پایتخت شد، اما در اولین تست، ردش کردند. آن زمان شجریان برای تمرین به کوه می‌رفت یا داخلِ کمد می‌خواند.

شاید کمتر کسی بداند خسروی آواز ایران به شدت فوتبالی است. بهار سال 1395 محمدرضا شجریان در گفت‌وگویی اعتراف کرد طرفدار پر و پا قرص رئال مادرید است و از باخت‌های تیم محبوبش ناراحت می‌شود.

«مردم» برای شجریان همه چیز بوده و هستند، به همین دلیل تمامِ ایران دست به دعا برداشتند تا فرشته‌ی مرگ، دیرتر به سراغ نغمه‌خوانِ آزادی بیاید.

محمدرضا شجریان برای مردم، متفاوت با تمام ستاره‌هاست، چون همیشه حرف دل‌شان را زده و تن به سیاست‌بازی‌ها نداده است.

چشم بستن به روی وسوسه‌های بازی قدرت، یکی از دلایل محبوبیت اعجاب‌انگیز شجریان بین مردم است.

امروز هشتادمین سالروز تولد محمدرضا شجریان است و بیتی از سعدی، آرزوی ما: «یا رب تو آشنا را مهلت ده و سلامت/ چندان که بازبیند دیدار آشنا را»


ارسال نظر