کد خبر : 9700

عضو کمیته علمی مقابله با کرونا توضیح داد:

قانعی گفت: زمانی که شرکت‌ها امکان صادرات واکسن داشته باشند باید از سازمان جهانی بهداشت مجوز اخذ کنند

پیام نو| دکتر مصطفی قانعی عضو کمیته علمی مقابله با کرونا در خصوص اینکه چرا واکسن‌های ضد کرونای ایرانی از سازمان جهانی بهداشت مجوز ندارند گفت: در حال حاضر مسئله ما سازمان جهانی بهداشت نیست زیرا نیاز داخل به واکسن در کشور بالاست.

قانعی گفت: زمانی که شرکت‌های تولیدکننده امکان صادرات این واکسن‌ها را داشته باشند باید از سازمان جهانی بهداشت مجوز اخذ کنند.

گفت: اکنون باید نیاز کشور به واکسن کرونا تأمین شود به همین دلیل ضرورتی برای اخذ مجوز از سازمان جهانی بهداشت وجود ندارد و مجوز از وزارت بهداشت کافی است.

به گفته دبیر ستاد زیست فناوری، بنابراین این شرکت‌های تولیدکننده واکسن فرصت دارند تا در ابتدا نسبت به تأمین نیاز کشور اقدام کنند.

قانعی تاکید کرد: البته که لازم است شرکت‌ها در حدی معقولانه تولید کنند که به اندازه یک سال استراتژیک واکسن وجود داشته باشد.

وی گفت: وزارت بهداشت موظف است به اندازه یک سال ذخیره استراتژیک را از شرکت‌ها خریداری کنند.

به گفته وی، این ذخیره استراتژیک برای دوزهای یادآور، کارخانه‌ها و مؤسسات بزرگ، جابجایی مسافر و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. وی تأکید کرد این ذخیره بسیار مهم است زیرا در آن زمان هم نباید منتظر واکسن ماند.

دبیر ستاد زیست فناوری ادامه داد: بنابراین شرکت‌ها می‌توانند بعد از تکمیل مدارک خود و اخذ مجوزها از سازمان جهانی بهداشت نسبت به صادرات واکسن اقدام کنند.

 

منبع: مهر

ارسال نظر